Sildade vundeerimine on tihtipeale keeruline ning seda just eelkõige suurte koormuste ja pehmete pinnasekihtide tõttu. Kelleril on erinevad tehnoloogiad ja lahendused vundamentide rajamiseks kõik võimalikele pinnastele ning vee sügavustele.
Üldised kasutusviisid
Protsess
Sildade ehituseks ja parandamiseks mõeldud vaiade paigaldamiseks saab kasutada mitmeid erinevaid tehnoloogiaid.
Kui seda tehakse pargaselt, tuleb kõigepealt paigaldada ajutine manteltoru, mis vibreeritakse veekogu põhja kandva aluspinnaseni. Seejärel tühjendatakse puurmasina/kraana abil toru pinnasest, armeeritakse ja betoneeritakse. Pargaselt vaiatööde teostamine mõjutab keskkonda minimaalselt.
Teise võimalusena saab vaia puurimiseks kasutada õhuvasarat, kus toru süvistamisel tuuakse suruõhu/vee abil pinnale ka kogu puuritav pinnas. Liivapüüduri abil eemaldatakse eejärel eraldab liivapüünis pinnase vedelikust, et seda saaks taaskasutada. See lähenemine võimaldab rajada väga suure läbimõõduga vaiu peaaegu igasse pinnasesse.
Kui keskkonnamõju puudub, on teine võimalus kõigepealt ehitada vette ajutine vall või muldkeha ja luua tamm. See veekogusse ehitatud kate võimaldab suletud ala välja pumbata. Vundamente saab seejärel teha nagu maismaal, kasutades erinevaid tehnikaid, sealhulgas:
- haaratsi, hüdraulilise haaratsi või lõikuriga teostatavad tarindid, millel on väga suur kandevõime
- Puurvaiad (läbimõõt kuni 2,4 m)
- Pinnasbetoon, väga mitmekülgne lahendus, mida saab kohandada enamike probleemide puhul
Suuremate projektide puhul võivad kessoonid olla kuluefektiivsemad. Siin parandatakse veekogu põhja vibro tihendamise või vibro killustiksammaste rajamisega vee alla. Pärast veealuse pinna tasandamist asetatakse kesson parandatud alale.
Olenevalt pinnase tingimustest võib vibro tihendamine parandada pinnase tingimusi ilma muid materjale lisamata. Ja meie tipptasemel seadmed veealuste sammaste jaoks suudavad paigaldada ja vibreerida kive täpselt seal, kus neid vaja on, säästes oluliselt materjali.